Minulé ročníky Volejte: 777 874 587

Ročníky letní » 1.ročník - 19.června 1999

1.ročník - 19.června 1999
12.04.2010

1.ročník Mountainbike summer solstice 1999 v Petříkově byl logickým vyústěním cyklistických sportovních aktivit,které jsme začali provozovat počátkem 90.let minulého století.

S postupným zaváděním horských kol na náš trh jsme opustili silnice a silniční "speciály", převážně značky Favorit, nakoupili horská kola různé provenience(někteří dokonce i zahraniční) a naše neohrožené výkony přesunuly do lesů, hor, vod a strání. Pocit volnosti a neomezených možností tras po lesních cestách, pěšinách či po samotném hřebenu Jeseníků nám, na rozdíl od sešněrovanosti silniční cyklistiky, dokonale vyhovoval a byl pro nás výzvou v našich prvních mountainbikových sezónách. Časem se nám horská cyklistika také stala možností, jak žít v souladu s přírodními zákonitostmi běhu celého roku. Podzim byl pro nás ve znamení uzavírání cyklistické sezóny, s pravidelnými výjezdy do Orlických Hor, a asi za 2 roky se k podzimu přidala i cyklistická jara, kdy jsme naopak novou sezónu otevírali. Prostředí Orlických Hor jsme opustili a začali 2x ročně vyjíždět poznávat jednotlivé kouty České republiky.

Další cyklistickou událostí spjatou s koloběhem roku začaly být pravidelné vyjížďky 21.června , t.j.v den letního slunovratu, na nejvyšší horu Jeseníků - Praděd. Jen stěží je možné vzpomenout, kdy se tak uskutečnilo poprvé - snad v roce 1993 nebo 1994? Zpočátku jsme vyjížděli z Jeseníku a po vystoupání na Praděd jsme se opět do Jeseníku vraceli. V roce 1995 nás napadlo, že by nebylo špatné z Pradědu sjet do známého jesenického střediska, do Petříkova, kde již tehdy provozoval restauraci Sport Grill, tenkrát ještě neobjevený cyklistický talent Zdeněk Pospíšil, po republice a zejména po Jeseníkách  však daleko známější pod přezdívkou ŠUMÁK.

Vždyť proč podstupujeme táhlé výjezdy do kopců, nebezpečné sjezdy, čelíme nástrahám počasí a místy vdechujeme zplodiny nedokonale spalovaných pohonných hmot automobilů? Jen a jen pro zážitky, které nás na cestě potkávají, pro zvýšenou hladinu endorfinů, která nám přináší dobrou náladu a spokojenost a pro tu krásnou únavu, která nejlépe mizí v útulné restauraci nad sklenicí skvěle vychlazeného pivíčka mezi kamarády cyklisty.

Z účastníků výletu na Praděd v roce 1995 si zřejmě nevzpomenu na všechny,nicméně jako jistota se jeví bratři Igor a Roman Vrbkovi, Milan Rydvan a Luděk Máňa Jireš...Ostatní účastníci našich prvních cyklistických výletů byli Zdeněk Šusťák Hájek, Jirka Daniš, Jirka Hastík, Petr Planťa Pobořil...

Nápad oslavit příchod léta cyklistickou vyjížďkou v Petříkově se zalíbil, a tak se roce 1998, v den letního slunovratu, uskutečnil tzv."nultý" ročník Mountainbike summer solstice. Zúčastnilo se jej asi 10-12 cyklistů a trasa vedla z Petříkova na Ramzovou, Obří skály, Filipovice, Červenohorské sedlo, Kouty n.Desnou, Přemyslov, Ostružnou a zpět do Petříkova.

V  následujícím roce se do Petříkova vracíme a jedeme 1.ročník MOUNTAINBIKE SUMMER SOLSTICE

Pozvánka na 1.ročník Mountainbike summer solstice 1999

Počet účastníků je kolem třiceti, je zvolen oficiální název i logo akce a poprvé se objevují i příležitostní trika s logem "závodu".vyrobené firmou "Birki" Marka Schromma.

Trasa:Petříkov, Ostružná, U lipek, Kronfelzov, Staré Město pod Sněžníkem, Vysoké Žibřidovice, Prudký potok, Návrší, U kapličky, Kladské sedlo, Kunčická hora, Medvědí chata, Paprsek, Císařská bouda a Petříkov.
Sponzoři

DIKStudio 4ForentaKolimaxSport GrillPenzion KovárnaWooxSun ski&board schoolStabytLesy ČRBirkiFALSIcebreakerOndrstrojRemaxEUROHARDSki Areál Červenohorské sedlo