Minulé ročníky Volejte: 777 874 587


Ročníky zimní » Zimní slunovrat


25.04.2012

Myšlenka oslavy příchodu zimy byla jen logickým navázáním na naše cyklistické výlety v době slunovratu letního. Již od počátku nového tisíciletí jsme se začali v období zimního slunovratu scházet, abychom přívitali zimu, v adventním předvánočním čase zhodnotili uplynulý rok a také, abychom se projeli na lyžích, pokud možno na prvním sněhu. Zde je dobré zdůraznit, že kvalita či dokonce množství sněhu pro nás nikdy nebyly limitujícím faktorem, zda si lyže obout či ne. Jezdí se vždy a za jakýchkoliv podmínek. Prakticky hned od počátku jsme se celé akci snažili vdechnout lehce historický ráz tím, že jsme se každý, dle svého uvážení i možností, snažili obléci do dobových kostýmů, které by upomínaly období počátků lyžování. Nedílnou součástí naší výbavy se staly také různé historické ski, sháněné bůhvíkde a bůhvíkým. 

První ročník zimního slunovratu se odehrál čistě v ulicích Jeseníku, nicméně od druhého ročníku vznikla tradice, kterou dodržujeme dodnes. Většinou se snažíme akci uskutečnit skutečně na první zimní den daného roku, kdy se v odpoledních hodinách scházíme v některé z jesenických restaurací (téměř deset let v Barbadosu a poslední roky v restauraci U radnice), odkud vyjedeme auty na naši základnu do restaurace na Křížovém vrchu. Zde je první část zábavného odpoledne, kde hodnotíme uplynulý rok a u hořícího krbu popíjíme svařené červené víno s kapkou rumu. Po vyčerpání hlavních témat a většiny společných financí nazouváme lyže(někteří na ruce) a začínáme se spouštět lesem a loukami do města. V těchto chvílích se vždy jasně ukazuje, jak si kdo lyže připravil (zejména vázání) a kdo na ně od loňské akce nesáhl. Prakticky se nestalo, že by do cíle dojeli všichni na lyžích, jinak řečeno, dojede málokdo. Po projetí městem se celá akce ukončuje opět v některé osvěžovně, odkud se poté většinou v klidu rozcházíme do našich domovů, v té době provoněných vanilkou, perníčky a rumem.

V několika málo posledních letech jsme lehce rozšíříli smysl akce, kdy současně s vítáním zimy logicky otevíráme novou lyžařskou sezónu v Jeseníku. Tomu odpovídají i propracovanější lyžařské historické kostýmy, kožené lyžáky i různé ski s vázáním typu kandahar a v neposlední řadě  i důstojnější prostředí jesenického náměstí, které několikrát na lyžích obkroužíme.

                                                 

                                         


Sponzoři

DIKStudio 4ForentaKolimaxSport GrillPenzion KovárnaWooxSun ski&board schoolStabytLesy ČRBirkiFALSIcebreakerOndrstrojRemaxEUROHARDSki Areál Červenohorské sedlo